pultuszczak

Facebook
Co to jest kredyt hipoteczny i jak go uzyskać?

2022-07-21 12:24:22

Kredyt hipoteczny to poważny instrument bankowy, dzięki któremu można sfinansować zakup mieszkania czy domu. Ze względu na wysokie ceny tego typu nieruchomości, wiele osób nie może pozwolić sobie na ich zakup za gotówkę, dlatego kredyt hipoteczny jest w takiej sytuacji nieocenionym rozwiązaniem. Jak go uzyskać? Podpowiadamy.

Kredyt hipoteczny – czym się charakteryzuje?

Kredyt hipoteczny to produkt bankowy skierowany do osób, które chcą kupić nieruchomość, ale nie mają możliwości zrobić tego bez wsparcia banku. Tego typu kredyt zaciąga się w ściśle określonym celu i bank może skontrolować na co zostały przeznaczone pieniądze. To, na co zostaną przeznaczone otrzymane pieniądze określa się w umowie, więc kredytobiorca nie może na przykład wydać ich na wakacyjny wyjazd. Przy pomocy hipoteki można sfinansować zakup domu, mieszkania lub działki, budowę lub wykończenie mieszkania/domu. Podpisując umowę, kredytobiorca zobowiązuje się do spłacania rat zgodnie z harmonogramem.

W przypadku kredytów w takiej wysokości ustanowienie hipoteki jest dla banku zabezpieczeniem na wypadek, gdyby kredytobiorca przestał spłacać raty. Hipoteką może być objęta już posiadana przez kredytobiorcę nieruchomość, jak również ta, na której zakup został zaciągnięty kredyt. Szczegółowe informacje na temat kredytu hipotecznego znajdziesz tutaj: http://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-to-jest-kredyt-hipoteczny/.

Kredyt hipoteczny – co należy zrobić, by go otrzymać?

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, musisz być przygotowany na to, że bank dokładnie sprawdzi i oceni twoją zdolność kredytową. Wynika to z tego, że kredyt hipoteczny z reguły opiewa na wysoką kwotę i zaciągany jest na wiele lat. Co będzie dla banku ważne, aby podjąć decyzję o przyznaniu ci kredytu?

  • Źródło i wysokość twojego dochodu (im wyższy, tym większa szansa na duży kredyt).
  • Koszty utrzymania gospodarstwa domowego, czyli opłaty takie jak czynsz i rachunki.
  • Członkowie rodziny, czyli to, ile osób masz na utrzymaniu.
  • Twoje zobowiązania finansowe, czyli to czy ma już jakieś pożyczki.
  • Historię kredytową, czyli to jak do tej pory spłacałeś ewentualne zobowiązania (jeśli robiłeś to na czas i nie masz długów, szanse na pozytywną decyzję są większe).
  • Wiek, wykształcenie, twój staż pracy.
  • Wysokość wkładu własnego.
  • Rodzaj nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu.

Wypadkowa tych czynników będzie podstawą do przyznania ci kredytu i ustalenia, jaką kwotę (i na jak długo) bank może ci pożyczyć.

Gdzie szukać korzystnej oferty kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie wobec banku. Pożyczana kwota jest z reguły wysoka, a czas spłaty długi. Warto więc wybrać taki kredyt, który będzie najkorzystniejszy z dostępnych na rynku. Gdzie szukać takiego kredytu? Ciężko jest spotkać się osobiście z doradcami wielu banków, gdyż jest to po prostu niezwykle czasochłonne. Podobną funkcję spełnia narzędzie internetowe nazywane kalkulatorem kredytowym. Znajduje się w nim zestawienie ofert bankowych dostępnych w Polsce. Możesz zatem bardzo łatwo przejrzeć poszczególne propozycje i zorientować się, jakie są koszty. Znajdziesz ranking kredytów mieszkaniowych na finanse.rankomat.pl. Tam też możesz oszacować swoją zdolność kredytową i sprawdzić, ile będzie wynosić rata kredytu w wybranej kwocie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *