pultuszczak
Co dalej z przedszkolem i kamienicami po pożarze?

2023-11-02 3:20:25

Minęło kilka miesięcy od pożaru nowo wybudowanego przedszkola gminnego w podpułtuskim Przemiarowie. Budynek został częściowo zniszczony, dotyczy to szczególnie poszycia dachowego. Kiedy przedszkolaki powrócą tu po remoncie, przedszkole zacznie znów funkcjonować? To intrygujące wielu mieszkańców gminy pytanie zadał na ostatniej sesji radny Bogdan Pieńkos. Pytał również o kamienice przy Szkolnej 9 i Traugutta 26, które też ucierpiały w wyniku pożarów.

Przypomnijmy, że pożar nowego, oddanego do użytku w 2022 roku przedszkola w Przemiarowie , wybuchł w nocy z 13 na 14 lutego tego roku. Jego dogaszanie trwało jeszcze 14 lutego, w godzinach rannych. Zniszczenia budynku, szczególnie dachu, są znaczne, udało się natomiast uratować większość sprzętu, wyposażenia edukacyjnego, jak również wyposażenia kuchni.

Do przedszkola uczęszczało 48 dzieci w dwóch grupach. Wszystkie przeniesiono do zaadaptowanego w tym celu skrzydła pobliskiej szkoły podstawowej. Tymczasem prokuratura prowadziła na miejscu pożaru czynności wyjaśniające jego przyczyny. Śledztwo zakończyło się dopiero niedawno i jak stwierdził zastępca burmistrza Mateusz Miłoszewski, odpowiadając radnemu, trwają rozmowy między ubezpieczycielami. Obiecał też, że remont pokrycia dachowego przedszkola zostanie wykonany jeszcze przed zimą. Odbudowa przedszkola zacznie się natomiast w przyszłym roku, konieczne jest znalezienie dodatkowego finansowania. W momencie gdy znane będą stanowiska ubezpieczycieli i montaż finansowy odbudowy, gmina ma się zwrócić do marszałka województwa, który wcześniej wspominał o możliwości udzielenia pomocy na ten cel.

Kamienica przy Szkolnej 9 w Pułtusku jest własnością Towarzystwa Budownictwa Społecznego i jak stwierdził burmistrz Wojciech Gregorczyk, trwają zaawansowane rozmowy z osobą zainteresowaną jej kupnem. Negocjowana jest cena, ale istnieje duża szansa, że jeszcze w tym roku budynek zostanie sprzedany.

Jeżeli uda się sprzedać nieruchomość przy Szkolnej 9, to z kolei środki ze sprzedaży będą przeznaczone na przygotowanie dokumentacji i kosztorysu remontu spalonego budynku przy Traugutta 26. Inwentaryzacja już została wykonana, bo budynek jest z roku 1942 i brakowało dokumentów budowlanych. Ich skompletowanie jest konieczne, by wystąpić do rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa i ewentualnie uzyskać dofinansowanie na ogromnie kosztowny remont, podobnie jak gmina i spółka SIM otrzymały na remont budynku pokoszarowego przy ul . Tysiąclecia oraz budowę bloku przy ul. Kwiatkowskiego. Bez takiego wsparcia nasz samorząd nie jest w stanie dźwignąć milionowych kosztów remontu poniemieckiego bloku, który ze względu na stan techniczny wymaga gruntownej przebudowy. Budynek jest obecnie zabezpieczony przed postępującą dewastacją i czeka na swoją szansę, czyli duży zastrzyk finansowy z budżetu państwa. Oby się udało.

ED
zdjęcie: Jeszcze przed zimą na budynku przedszkola w Przemiarowie ma być wykonany dach. Całkowita odbudowa w przyszłym roku.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *