pultuszczak

Facebook

CHRONIĄ PAMIĘĆ

2018-07-19 10:21:21

W Krakowie, w Żydowskim Muzeum GALICJA, miała miejsce XXI edycja programu CHRONIĄC PAMIĘĆ

Odznaczenia w formie honorowych dyplomów wręczane są od 1998 roku w ramach programu honorowania Polaków zasłużonych dla ratowania żydowskiego dziedzictwa. Inicjatywa wyszła do amerykańskiego prawnika.

Wśród laureatów, w bieżącym roku, znalazły się dwie pułtuszczanki. Dołączyły do dwóch wyróżnionych panów – Krzysztofa Ostrowskiego (2016 r.) i Grzegorza Kędzierskiego (2017 r.).
Aneta Szymańska (odbierała dyplom w towarzystwie synka Frania) dała się poznać pułtuszczanom z licznych przedsięwzięć odkrywających przedwojenny świat Pułtuska, a w nim Polaków i Żydów, także ze spotkań z młodzieżą pułtuskich szkół, podczas których wprowadza zebranych w wielokulturowość naszego miasta przed 1939 r.

W jej społecznej pracy podkreślono to, że stoi na straży pamięci o żydowskich mieszkańcach miasta nad Narwią, że opiekuje się ich potomkami, odwiedzającymi miejsca związane z ich rodzicami czy dziadkami, że angażuje lokalne społeczeństwo w obchody Międzynarodowych Dni Pamięci o Holocauście, że prowadzi spotkania , podczas których pułtuszczanie poznają kulturę i sztukę żydowską. Szymańska jest założycielką Pułtuskiego Stowarzyszenia Dialogu MOST.

Krystyna Estkowska, dyrektorka ZS nr 2, otrzymała dyplom za wpajanie uczniom szacunku wobec innych narodów, kultur i wyznań. Szczególnie podkreślono jej wkład w upamiętnianie, wraz z młodzieżą, Międzynarodowych Dni Pamięci o Holocauście, upamiętnianie żydowskich mieszkańców Pułtuska i organizowanie spotkań młodzieży polskiej i izraelskiej oraz odkrywanie przedwojennej historii dwu narodów – Polaków i Żydów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…