pultuszczak

Facebook


Bus Rodzina 500 + w Winnicy

2019-07-17 4:50:38

Roberta Kochańskiego, kierownika DELEGATURY Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, TYGODNIK spotkał przed UG w Winnicy

– W zeszłym tygodniu zainaugurowaliśmy akcję BUSAMI  po  wszystkich gminach DELEGATURY CIECHANOWSKIEJ w związku z promocją programu 500+ na pierwsze dziecko. Dzisiaj jesteśmy w Gminie Winnica,  następnie będziemy w Pokrzywnicy, także w Gminie Gzy. Dwa – trzy razy w tygodniu bus objeżdża okoliczne gminy, obejmując swoim zasięgiem gminy powiatu pułtuskiego, płońskiego, żuromińskiego, ciechanowskiego. Chcielibyśmy być w większości gmin i zaproponować mieszkańcom spotkania z ekspertami UW w Ciechanowie. Pani Anna Brzezińska, nasz pracownik Wydziału Polityki Społecznej, która zajmuje się świadczeniami i kontrolą wypłaty świadczeń, udziela mieszkańcom informacji  co do warunków otrzymania dofinansowania już na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego – objaśnia kierownik Kochański.

A w busie ulotki i gadżety promocyjne: baloniki, kolorowanki, kredki – wszystko z logo PROGRAMU 500+.  R. Kochański: – Rozkładamy stoliczek, krzesełka, tak, żeby  zainteresowani mogli usiąść i porozmawiać z naszym ekspertem w sprawie, o której informujemy mieszkańców.

Wójtowie, pracownicy GOPS-ów i MOPS-ów, urzędnicy gminni – jak twierdzi nasz rozmówca –  są otwarci na te spotkania w terenie, pomagają ciechanowskim wysłannikom w pracy.

PROGRAM Rodzina 500+ oznacza  wsparcie dla ponad 6 milionów dzieci –  dokładnie 6, 8 miliona dzieci otrzyma to świadczenie. I tak od 1 lipca mamy ważne zmiany w Rodzinie 500 +, a najważniejsza to ta, której  oczekiwali chyba wszyscy – zniesienie kryterium dochodowego. Świadczenie przysługuje więc już na każde dziecko, które nie ukończyło osiemnastu  lat. A druga ważna zasada – ułatwienie – to uproszczona procedura przyznawania świadczeń. Urząd nie będzie już wydawał decyzji administracyjnej, jedynie informację. Dłuższy czas wypłacania świadczeń to również istotny punkt nowego programu –  od 1 lipca 2019 roku aż do 31 maja 2021, co oznacza, że rodzice nie będą musieli składać ponownie wniosków o świadczenie wychowawcze w 2020 roku. Kolejne ułatwienie to dłuższy czas na złożenie wniosku – trzy miesiące od urodzenia dziecka. Oczywiście rodzice otrzymają świadczenie z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Grażyna M. Dzierżanowska

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *