pultuszczak

Facebook


BOGDAN JAŃSKI NATCHNIENIEM

2016-05-31 9:35:07

VIII Dzień Patrona w Publicznym Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego
w Winnicy

20 maja 2016 roku społeczność winnickiego gimnazjum przeżywała niezwykle piękną uroczystość – VIII Dzień Patrona, Bogdana Jańskiego. Jak zaznaczył w swoim przemówieniu pan Andrzej Zaręba – dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy – jest to uroczystość bardzo ważna w corocznym kalendarzu wydarzeń szkolnych, podczas której przypomina się sylwetkę Patrona oraz pokazuje, w jaki sposób Jego życie i dzieło oddziałują codziennie na Jego duchowych spadkobierców – uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników gimnazjum w Winnicy.
Upamiętnianie postaci Patrona rozpoczęliśmy Msza Świętą w kościele parafialnym w Winnicy, w którym to 209 lat temu Bogdan Jański został ochrzczony. Dalsza część uroczystości odbywała się na hali szkolnej, specjalnie na tę okoliczność zaaranżowanej. Przybyli goście: ksiądz Zbigniew Paweł Maciejewski (proboszcz parafii Winnica), ksiądz Krzysztof Drzazgowski (wikary tejże parafii), ksiądz Jarosław Bukowski (proboszcz parafii w Smogorzewie), wójt gminy Winnica – pan Mariusz Kowalewski, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Winnicy – pani Jadwiga Chorzela, kierownik Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy – pani Marianna Zawadzka, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – pani Wioletta Zawadzka, przewodnicząca Rady Rodziców – pani Aneta Kamińska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Błędostowie – pani Halina Smogorzewska. List w imieniu nieobecnego z powodu innych obowiązków ministra Henryka Kowalczyka odczytała pani Ewa Leszczyńska. W uroczystości uczestniczyła także wicedyrektor ZPO pani Anna Jacek–Walesiak oraz oczywiście uczniowie, nauczyciele i pracownicy gimnazjum, a także rodzice uczniów.
W roli prowadzących doskonale sprawdzili się uczniowie – Gabriela Podlaska (klasa I B) i Wojciech Markowski (klasa I A). Zebrani wysłuchali hymnu szkoły wykonanego przez chór pod kierunkiem pani Moniki Paszkowskiej. Znaczącą część uroczystości stanowiło wspólne wystąpienie nauczycieli i uczniów, którzy odczytali prace zgłoszone do konkursów literackich zorganizowanych z okazji VIII Dnia Patrona lub specjalnie na tę okazję napisanych. Ze sceny popłynęły piękne i mądre słowa, z których wnioskować można, że słowo Patrona jest słyszane, rozumiane i interpretowane zarówno przez młodzież, jak i dorosłych. Pokazany został również film – można było zobaczyć profesjonalnego aktora w roli Bogdana Jańskiego.
Ogłoszono także wyniki wspomnianych konkursów literackich. Nagrodzone zostały następujące osoby: za wiersz o Bogdanie Jańskim wyróżnienia otrzymali Filip Kobryń (klasa III B), Patryk Warakomski (klasa II A); III miejsce zajęła Dominika Gąsiorowska (kasa I B); II miejsce – Gabriela Podlaska (klasa I B); I miejsce – Klaudia Włodarczyk (klasa II A). Za pracę interpretującą słowa Patrona wyróżnienia otrzymały: Zuzanna Górska (klasa II C), Klaudia Tkaczyk (klasa I B), Klaudia Górka (klasa I C); III miejsce zajęła Anna Chojnacka (klasa III A); II miejsce – Joanna Kaźmierczak (klasa I A); I miejsce – Julita Smutkiewicz – (klasa I A). Nagrody w konkursach ufundował wójt gminy Winnica, pan Mariusz Kowalewski.
Rozstrzygnięto również organizowany zawsze z okazji Dnia Patrona konkurs O pióro Bogdana Jańskiego. Tegoroczna edycja obfitowała w szczególnie dużą ilość wysokich wyników, a nazwiska najlepszych uczniów umieszczono na tablicach stojących przy scenie. Wyniki przedstawiają się następująco: III miejsce – Klaudia Włodarczyk (klasa II A); II miejsce (ex aequo) – Karolina Jałmużna (klasa I B), Paulina Jasińska (klasa II A); I miejsce (ex aequo) – Weronika Monińska (klasa I B), Aleksandra Mierzejewska (klasa III B). Nagrody w konkursie (pióra) od lat funduje minister Henryk Kowalczyk – tak też było i tym razem. Puchar za uzyskanie najwyższej średniej w konkursie otrzymała w tym roku klasa I A.
Dodajmy jeszcze, że złożono kwiaty pod tablicą Patrona, podczas uroczystości wartę pełnili harcerze, a na zakończenie wszyscy mogli skosztować specjalnie na tę okazję upieczonego przez szkolne Panie kucharki tortu. Wszystkie te elementy wpisały się już na stałe w obchody Dnia Patrona w gimnazjum.
Zamykając uroczystość dyrektor – pan Andrzej Zaręba – podziękował jej organizatorkom: pani Ewie Leszczyńskiej, pani Monice Pliseckiej i pani Ewie Zadrożnej oraz wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie VIII Dnia Patrona.
Bogdan Jański jest natchnieniem. Podczas VIII Dnia Patrona rozważyliśmy i udowodniliśmy dosłowne rozumienie tych słów, dzięki pięknym i wartościowym pracom literackim. Lecz dobrze wiemy, że musi chodzić o coś jeszcze, do czego Patron nas inspiruje. Byłby z nas dumny, wiedząc, że daje nam natchnienie do zmiany na lepsze, do poszukiwania i czynienia dobra, życia w prawdzie i bycia skutecznym; że nie tylko o tym piszemy i mówimy, ale przede wszystkim, że tak postępujemy.
Monika Plisecka
P1240140

Komentarze

2 komentarze

  1. były wykładowca SWBJ odpowiedz

    Przestrzegam przed jakimikolwiek kontaktami i współpracą ze szkołami Jańskiego. W Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego (SWBJ) w całej Polsce wykładowcy od lat nie mają płaconych zaległych wynagrodzeń, a sprawy sądowe wytoczone przez wykładowców przeciwko SWBJ i egzekucje komornicze długów to codzienność tej pseudoszkółki i jej założyciela w sutannie Mariana Piwki, który wybudował sobie kompleks rekreacyjno-hotelowy w Woli Radziszowskiej i nazwał Wzgórzem Zmartwychwstania.

  2. przyjaciel odpowiedz

    Wszystko piękniej by wyglądało jeszcze, gdyby nie zapomniano zaprosić Przedstawiciela zgromadzenia zmartwychwstańców, z którego pochodzi Sługa Boży Bogdan Jański. I w którym to zgromadzeniu trwa proces beatyfikacyjny Sł. Bożego Bogdana Jańskiego
    Zawłaszczono sobie osobę Patrona, czy ot, takie sobie przeoczenie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *