pultuszczak

Facebook


Blaski i cienie pułtuskich ciężarów

2017-12-29 12:07:17

Zbliżający się koniec roku jest dobrą okazją do zbilansowania całorocznej pracy treningowej
Mimo dotkliwego braku środków na bieżącą działalność sportową, dzięki pomocy stałego grona sponsorów, podjęliśmy wysiłek realizacji nakreślonego w styczniu harmonogramu startów

Odpowiadając na deklaracje dziewcząt zgłaszających chęć uprawiania podnoszenia ciężarów, powołaliśmy obok sekcji męskiej sekcję żeńską. Decyzja ta, kłopotliwa organizacyjnie, przyniosła okazały sukces sportowy. Dzięki wsparciu dziewcząt, juniorska drużyna Narwi po raz pierwszy w ciągu ostatnich dziesięciu lat wywalczyła tytuł Drużynowego Mistrza Województwa Mazowieckiego Juniorów do lat 16. Zdecydowały o tym złote medale Emilki Stępień, Maćka Ćwika, srebrny Oliwii Waloch, brązowy Dawida Zakolskiego i IV miejsce Magdy Kuchty.
Asem naszej drużyny pozostaje Paweł Szmeja. Wiosną rozważana była jego kandydatura do Programu 100 – elity młodych sportowców, nadziei na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Odniesiona na Mistrzostwach Świata w Malezji i niedoleczona jeszcze kontuzja, wyłączyła go z Programu 100 i pobawiła pokaźnych środków (40 000 zł rocznie) na przygotowania. Próbował nam pomóc w tej kwestii minister Henryk Kowalczyk, ale Program 100 został wcześniej zamknięty. Mamy nadzieję, że przy weryfikacji programu w 2018 roku, wyleczony i w wysokiej formie Paweł znajdzie w nim swoje miejsce.
W sierpniu Szmeja wystartował w Spartakiadzie LZS, uzyskał świetny wynik 320 kg (rwanie 150 kg, podrzut 170 kg) i zakwalifikował się do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w Albanii. Miał wystartować tam na początku października. Niestety nie wystartował, gdyż lekarze ocenili pojawiające się bóle nogi jako zagrażające pełnej rehabilitacji.
Obecnie Paweł trenuje już w pełnym zakresie i wiosną na pewno osiągnie reprezentacyjną formę. W tym miejscu kierujemy podziękowania w stronę starosty pułtuskiego Jana Zalewskiego, który wsparł rehabilitację Pawła po Mistrzostwach Świata kwotą 1000 zł.
Prawidłowo rozwija się talent Maćka Ćwika. W mijającym roku miał szereg udanych startów. Wygrał eliminacje strefowe do OOM. Start w finale olimpiady nie wypalił z powodu kontuzji barku. Maciek wygrał jednak Mistrzostwa Mazowsza Juniorów do lat 18, podobnie jak do lat 16, a srebrny medal zdobył w Mistrzostwach Mazowsza do lat 17. Swoje tegoroczne sukcesy zwieńczył tytułem Najlepszego Zawodnika Mistrzostw Mazowsza do lat 16 podczas startu w olimpiadzie. W kategorii 62 kg regularnie uzyskuje wyniki w granicach 190 kg (rwanie 85 kg, podrzut 105 kg).
Stałe postępy czyni Dawid Zakolski. Pozwoliło mu to zdobyć 4 medale Mistrzostw Mazowsza Juniorów w poszczególnych kategoriach wiekowych: srebrne w grupach do 17 i do 18 lat oraz brązowe w grupach do 16 i do 20 lat. Jego najlepsze rezultaty to rwanie 65 kg i podrzut 80 kg.
Wiele miłych niespodzianek sprawiły dziewczęta – juniorki. Wbrew początkowym obawom podjęły ciężki trening 4 – 5 razy w tygodniu, nie ustępując zaangażowaniem grupie męskiej. Ten wielomiesięczny, wsparty ambicją i konsekwencją trening, zaowocował szybkim rozwojem siły i wynikami sportowymi. W 2017 roku, grupa żeńska wywalczyła 7 medali Mistrzostw Mazowsza Juniorek. Najbogatszy dorobek posiada Oliwia Waloch. Startując w kategorii 58 kg, zdobyła 3 medale – 2 złote w grupie wiekowej do 15 lat i do 18 lat oraz 1 srebrny w grupie do 16 lat. Oliwia ma duże szanse wejść w przyszłym roku do kadry narodowej juniorek.
Podobny dorobek medalowy posiada Emilka Stępień. Mimo wysokiego wzrostu (173 cm), a co za tym idzie konieczności podnoszenia sztangi na dużą wysokość, dzięki poprawnej technice skutecznie walczyła o medale w kategorii 62 kg. Na jej sportowy dorobek składają się: złoty medal w Mistrzostwach Mazowsza Juniorek do 16 lat, srebrny medal w Mistrzostwach Mazowsza Juniorek do 15 lat i brązowy medal w Mistrzostwach Mazowsza Juniorek do 17 lat. Do pracy sekcji potrafi wprowadzić niekonwencjonalne elementy relaksacyjne.
Do strefy medalowej weszła też młodziutka, 13 – letnia Magda Kuchta. Walcząc ze starszymi o dwa lata rywalkami, wywalczyła w Mistrzostwach Mazowsza do 15 lat, w kategorii 52 kg, brązowy medal. Magda jest dobrym duchem sekcji. Zawsze pogodna, życzliwa, z poczuciem humoru, tworzy dobrą aurę wokół pomostu.
W sekcji trenuje regularnie jeszcze kilka innych, nie wymienionych tu i nie posiadających na razie sukcesów dziewcząt. Wkraczają dopiero w świat wyczynowego sportu, ale na pewno usłyszymy o nich w 2018 roku. Wiele wskazuje na to, że w tej grupie pojawił się talent na miarę Pawła Szmei. Dziewczynką zainteresował się już trener kadry kobiet na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro mgr Ireneusz Pepłowski. By nie zapeszyć, na razie pozostaniemy przy tej ogólnej informacji.
Kreśląc ten dość optymistyczny obraz, nie wolno tracić z pola widzenia problemów i trudności, na jakie napotyka Klub w bieżącej działalności. Od dłuższego czasu już borykamy się z niedostatkiem środków na działalność statutową. Przejawem kłopotów było rozwiązanie zespołu I ligi państwowej, do której udało się awansować po 5 latach walki w rozgrywkach III i II ligi. Z trudem udało się zatrzymać w Pułtusku Pawła Szmeję, którego nęcono ofertami trenowania w Bydgoszczy, Ciechanowie i Mroczy. Ratujemy się, sięgając po zapasy sprzętowe z wcześniejszych lepszych lat i tradycyjnie zwracamy się o wsparcie do sponsorów. W październiku, gdy po 14 latach użytkowania rozleciał się piec grzewczy c.o., a temperatura w siłowni spadała do poziomu tej na dworze, trzeba było odwołać treningi. Wtedy na apel o pomoc w zakupie nowego pieca odpowiedzieli tylko sponsorzy i problem został rozwiązany.
Do sprawy wyposażenia siłowni wrócimy w niedługim czasie, bo zaplecze treningowe obiektu pozostawia dużo do życzenia. Siłowania powstała w czasach Gierka i do dziś zachowuje poziom wyposażenia z tamtej epoki.
Kończąc pragniemy podkreślić zaangażowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki w poprawę warunków funkcjonowania Klubu. Dzięki dotacji z ministerstwa, możliwe było zorganizowanie obozu szkoleniowego poza Pułtuskiem i zakup wyposażenia treningowego.

ZP

Złota drużyna Mistrzostw Mazowsza Juniorów do lat 16. Od lewej: Maciej Ćwik, Emilia Stępień, Oliwia Waloch, Magda Kuchta, Dawid Zakolski


Mistrz Paweł Szmeja czas kontuzji wykorzystał na budowę masy mięśniowej


Maga Kuchta, Oliwia Waloch, Emilia Stępień – wielokrotne medalistki Mistrzostw Mazowsza

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *