pultuszczak

Facebook
BIZNES KOŚCIÓŁ

2022-05-26 8:10:33

Ludzie listy piszą

Niestety w naszych parafiach nadal są cenniki za chrzest, komunię, ślub, pogrzeb, czyli niby co łaska, a i tak według cennika. Instytucja kościelna się ceni, można powiedzieć że niektórzy duchowni żyją poza rzeczywistością i nie zdają sprawy z tego jak trudno teraz związać koniec z końcem tym z minimalną emeryturą czy pensją. Mam takie odczucia, kiedy słucham kazań w kościele, jacy to my jesteśmy grzeszni, jakie powinniśmy mieć poczucie winy, nic pozytywnego, pokrzepiającego w tych trudnych czasach. Najlepiej to chyba jako gwarancję zbawienia trzeba by było leżeć w kościele plackiem i oddawać wszystko na cele kościelne. A mnie się marzą duchowni skromni, zwykli, którzy byliby w końcu zrównani z ubogim ludem i jego problemami.

Niedawno poszłam dać na mszę za zmarłego męża do jednej z pułtuskich parafii i zapytałam czy jest co łaska czy według cennika. Proboszcz zapytał, ile mogę dać, a kiedy odpowiedziałam że 40 zł, to stwierdził że trochę za mało. W końcu przyjął, ale ja zastanawiam się, jaki to wysiłek wymienić w czasie mszy nazwisko zmarłego i zmówić za niego modlitwę z wiernymi, że aż tyle trzeba sobie za to liczyć.

Ostatnio zaczęłam chodzić do kościoła zielonoświątkowego w Pułtusku. Jest to uznany przez papieża kościół protestancki, gdzie pastor ma rodzinę, żonę, dzieci, czyli normalnie i potrafi pogodzić swoją pracę zawodową z głoszeniem słowa bożego. W tym kościele nie ma cennika posług. Stoi puszka na ofiary, kto chce to da i ile chce. Nikt nie chodzi z tacą i nie podsuwa jej pod twarz. Pewne że datki są mile widzialne ale też wiadomo na co idą. Pięknie śpiewają pieśni do Boga, Jezusa, Maryi, pastor wygłasza kazania od serca. Atmosfera przyjazna, można tam o coś poprosić a chętnie pomogą. Jestem póki co zachwycona tą atmosferą, wsparciem moralnym, Nikt nie wypomina mi jaka to jestem grzeszna. U pastora nie ma też spowiedzi w konfesjonale, spowiadamy się bezpośrednio Stwórcy, co bardzo popieram.

nazwisko autorki listu znane redakcji

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *