pultuszczak

Facebook
BĘDZIEMY SIĘ SKUPIAĆ NAD STWORZENIEM WŁASNEGO KOMIKSU

2023-02-01 3:20:33

NOWE w MCKiS

Już można ją oglądać – wystawę rysunku i ilustracji uczestników zajęć pod nazwą MŁODZIEŻOWE POCZĄTKI ILUSTROWANIA. Miejsce? MCKiS hol kina Narew
Ci, którzy 26 stycznia uczestniczyli w otwarciu wystawy, poznali autorki eksponowanych w holu prac. Jest ich pięć; dziewczęta z pasją: Aleksandra Kłos, Maria Komsta, Maja Maryniak, Aleksandra Piecychna i Elżbieta Wieczorek.OTO ONEAleksandra Kłos jest uczennicą pułtuskiej TRÓJKI; malowała już w przedszkolu, dziś marzy o pracy związanej z rysunkiem, szczególnie komiksowym; Maria Komsta to uczennica PRUSA, jej hobby to rysowanie, oglądanie kreskówek, wymyślanie historyjek stanowiących fabułę komiksów, gier i książek; Maja Maryniak – czwartoklasistka PRUSA rysuje od dzieciństwa, ale dopiero w szkole średniej wzięła się poważnie za malowanie farbami, węglem, ołówkiem, pastelami, kredkami. Próbowała rysunku cyfrowego, też witrażu. Aleksandra Piecychna z RUSZKOWSKIEGO mówi o sobie, że jest kreatywna i ma bujną wyobraźnię. Właściwie codziennie przenosi swoje wizje na papier, co cieszy ją niepomiernie; Elżbieta Wieczorek – uczennica PRUSA – czerpie inspiracje z filmów i kreskówek, od 12. roku życia myśli o rysowaniu bardziej poważnie. Chciałaby zostać ilustratorką – freelancerką.

Dziewczęta, jak twierdzi prowadząca zajęcia, są świetne, świetne na tyle, że z przyjemnością bywa na zajęciach z nimi. Zauważyła, że jej uczennice równie chętnie uczestniczą w warsztatach.

CO JUŻ UMIEJĄ, CO POZNAJĄ

– Jesteśmy razem od września ubiegłego roku; dziewczynki przyszły na zajęcia z pewnymi już umiejętnościami – mówi prowadząca zajęcia Grażyna Warda Ptak. Odbywamy zajęcia z rysunku komiksowego, czyli nie skupiamy się jako tako na realizmie, ale bardziej na różnych emocjach, na rysunku komiksowym, nawet na takim trochę mangowym. A w przyszłym semestrze będziemy się skupiać na stworzeniu własnego komiksu. Tematyka? Myślałyśmy o tym, żeby stworzyć mały komiks o Pułtusku. Mamy już obmyślone wstępnie tematy związane z Pułtuskiem, więc o STARYM MIEŚCIE, o najdłuższym rynku w Europie, o jezuitach. Co do rysunku… Ten ćwiczyłyśmy cały semestr, tak przygotowywałyśmy się do komiksu, poznając rysunek anatomiczny, pozy ciała, perspektywę. A skupiamy się najczęściej na rysowaniu markerami i flamastrami.

Na moje pytanie o pełniejszą odpowiedź na pytanie o zajęcia w drugim semestrze, słyszę: – Nauczymy się, jak pisać scenariusze do komiksów, poznamy różne rodzaje narracji, sposoby kadrowania, inne tzw. bajery, no i będziemy rysować komiks.

PANI GRAŻYNA

Grażyna Warda Ptak jest z wykształcenia anglistką (również zaistniała ciekawą pracą na wystawie), ale z rysunkiem jest za pan brat ponad 15 lat, a na wystawę stworzyła planszę autorską, pokazującą własne umiejętności. Komiks? Też ma w swoim dorobku rysowniczki.

Dyrektorka Izabela Sosnowicz-Ptak: – Bardzo się cieszę, że w MCKiS możemy prezentować po raz pierwszy taką właśnie wystawę, początki ilustracji, początki grafiki komputerowej, to zupełnie nowa rzecz w nowo otwartej pracowni rysunku i komiksu, którą prowadzi pani Grażyna Warda Ptak.

I PODZIĘKOWANIA

Dorota Sobotka, kierowniczka WYDZIAŁU Promocji Kultury i Sportu:

– Dziękuję pani dyrektor i pani instruktor za stworzenie możliwości dziewczętom i nam, którzy możemy oglądać prezentowane tu prace, dziękujemy za prezentację tejże twórczości. Dziękuję, dziewczęta, że chciałyście się podzielić z nami fragmentem waszej duszy, waszymi zdolnościami.

Wystawie (26 stycznia – 31 marca) towarzyszy estetyczny przewodniczek, w którym zainteresowani dostrzegą autoportrety uczestniczek zajęć i króciutkie biogramy. – Widzę tu same fajne rzeczy – informuje mnie pani Grażyna.

Poświęcając MŁODZIEŻOWYM POCZĄTKOM ILUSTROWANIA spory tekst, chcemy zwrócić uwagę na komiks z Pułtuskiem w tle, także na same twórczynie, uzdolnione dziewczyny, oraz prowadzącą zajęcia, panią Grażynę Wardę Ptak, pełną pasji i wiedzy.

Grażyna M. Dzierżanowska

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *