pultuszczak

Facebook


Będzie klub seniora

2018-01-11 9:33:16

Na przedświątecznej sesji radni miejscy zadecydowali o przystąpieniu naszej gminy do programu Senior Plus
Program rządowy Senior Plus daje możliwość dofinansowania do kwoty 150 tys. złotych na stworzenie miejsca, w którym osoby starsze mogłyby się spotykać i przebywać kilka godzin dziennie

Wybraną na terenie Pułtuska lokalizacją takiego klubu jest lokal na parterze przedszkola przy ul. Konopnickiej 7. Z programu można uzyskać dofinansowanie na poziomie 80 procent kosztów przedsięwzięcia.
Z informacji wicedyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Beaty Gemzy, przekazanej pytającej o przyszły klub seniora radnej Annie Frejlich wynika, że w lokalu na parterze przedszkola, o powierzchni ponad 90 metrów, będzie pomieszczenie ogólnodostępne o pow. ok. 50 metrów, gdzie docelowo ma codziennie przebywać ponad dwadzieścia osób, a w przypadku spotkań okolicznościowych oczywiście więcej.
Czym klub seniora będzie się różnił od funkcjonującego już w Pułtusku dziennego domu Senior Wigor? Przede wszystkim nie jest to miejsce ośmiogodzinnego pobytu dla osób potrzebujących opieki i specjalistycznego wsparcia ze względu na swój stan zdrowia, a raczej spotkań, w założeniu przez cztery godziny dziennie, od 14 do 18. W klubie ma funkcjonować chór, w miarę potrzeb będzie zatrudniony instruktor terapii zajęciowej na umowę zlecenie. Seniorzy sami będą inicjować to, czym chcieliby się zająć w czasie pobytu w klubie.
Przy naszym MOPS-ie funkcjonuje grupa samopomocowa Klub Srebrnego Wieku i to w dużej mierze członkowie tej grupy, a także seniorzy zrzeszeni w Związku Emerytów i Rencistów będą się spotykali w klubie. Będzie tam zatrudniony jeden pracownik – koordynator na pół etatu, plus wspomniany wyżej instruktor.
– Na przykład pani lubi robić na szydełku, to tworzy grupę seniorów, którzy wspólnie będą robić na szydełkach. Pan gra w szachy, więc otwiera klub szachowy i inni chętni będą się mogli tam rozwijać – opowiadała o zasadach działania przyszłego klubu Beata Gemza.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *