pultuszczak

Facebook


BARTEK JAWORSKI MISTRZEM POLSKI

2019-09-21 3:16:10

Bartek jest dwunastolatkiem, szóstoklasistą popławskiej szkoły. Startuje w motocrossie od dwóch lat. Wśród fachowców uznawany jest za wyjątkowy talent, mówią o nim, że jest perełką polskiego motocrossu

W pięciu rundach crossowych pułtuszczanin okazał się najlepszy, zajmując trzy razy pierwsze miejsce, raz drugie i raz trzecie. Rywalizował na torach w Gdańsku, Ornecie, Człuchowie, Lipnie i Obornikach. Miało być rozegranych sześć rund, rozegrano pięć, szóstą odwołano ze względu na dwa śmiertelne wypadki na torze, bowiem zginął  dwunastokrotny mistrz Polski i piętnastoletnia zawodniczka.

Ostatni, niedzielny start w Obornikach  doprowadził chłopca  do zwycięstwa w całym cyklu. Został mistrzem Polski w motocrossie w klasie 65 (pojemność silnika), mimo że na trasie wywrócił się, potrącony przez zdublowanego zawodnika. Teren był śliski i to  stwarzało dodatkowe trudności. Bartek jednak  wytrwale gonił prowadzących. W tym feralnym starcie zajął szóste miejsce i łącznie z sobotnim wyścigiem był trzeci na mecie. To pozwoliło mu utrzymać przewagę we wszystkich rundach.

Co o sukcesie syna mówi mama Monika? – Bartek od ubiegłego  roku zrobił  olbrzymie postępy, co zaowocowało powołaniem do kadry motocrossowej Polskiego Związku Motorowego. Wystartował w eliminacjach do MISTRZOSTW Europy, ścigał się na Ukrainie, Litwie, Estonii i Łotwie. Jako pierwszy z Polaków uzyskał awans do finału, który to odbył się w Czechach. Wśród czterdziestki zawodników z Europy uplasował się w drugiej dziesiątce mimo upadku na trasie. Dzięki tym udanym startom Bartuś miał możliwość startu w Niemczech i we Włoszech. To wyjątkowa korzyść, gdyż syn zdobywa doświadczenie na innych niż nasze torach. Dodam, że żeby rywalizować skutecznie z najlepszymi, Bartek musi posiadać wysokiej klasy sprzęt, serwis  i musi się oswajać z imprezami wielkiej rangi – wyjaśnia mama.

Żeby wygrywać wśród najlepszych, trzeba trenować w takich warunkach, w jakich i oni  startują – sam talent nie wystarczy. Bartek w przyszłym roku przechodzi do klasy wyżej, co wymaga zmiany sprzętu – to ogromne koszty.

Rodzice, dumni z syna,  zastanawiają się nad tym, czy Bartek  w przyszłości nie będzie startował na torach żużlowych – chodzi o duże wsparcie finansowe. Bo wsparcie w rodzinie chłopiec ma. Przed laty mama Bartka była mistrzynią Polski w judo, obecnie syn jest… mistrzem Polski. Mama uczęszczała do tej samej popławskiej szkoły,  w której uczy się syn. Ponadto pani Monika, była sportsmenka, doskonale rozumie pasję syna, jego determinację i poświęcenie dla sportu. – Syn ma swój świat, w którym i ja uczestniczę – mówi z dumą.

Kazimierz Dzierżanowski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *