pultuszczak

Facebook


Autobus zielony…

2016-01-27 11:13:46

…a raczej elektryczny bus, i to niejeden, przez ulice naszego miasta mknie

Wraz z otwarciem kładki mieszkańcy miasta i Popław, oprócz autobusowej komunikacji miejskiej, mają również do dyspozycji elektryczne busy. Na ostatniej sesji radni ustalali stawki opłaty za przejazdy autobusami i busami miejskimi, przy okazji poruszając kilka kwestii związanych z elektryczną nowinką.
Bogdan Pieńkos wnioskował, by przejazd meleksem dla wszystkich kosztował złotówkę, bo jest to już i tak symboliczna opłata. Jak się jednak okazuje, w przejazdach komunikacją publiczną obowiązują ustawowe procentowe ulgi, których ominąć się nie da, nie łamiąc prawa.
Z kolei Ryszard Befinger stwierdził, że skoro bilet ma być wyceniony na złotówkę, to lepiej zrobić za darmo, bo kasowniki, bilety, obsługa kontrolera będą kosztowały więcej niż gmina zarobi.
– Niech to będzie darmowa komunikacja turystyczna – powiedział.
A rację przyznał mu Sławomir Krysiak, dla którego darmowe przejazdy busami to jedyny sposób, by je „uratować”, żeby nie woziły powietrza tylko ludzi.
Radny Adam Prewęcki wnioskował, by z darmowych przejazdów komunikacją miejską korzystali
honorowi dawcy krwi i kobiety w ciąży. Przeszedł tylko pierwszy z jego wniosków, drugi został potraktowany żartobliwie. Z sali padło, że podobną ulgę można by zastosować w przypadku ginekologów…
Akceptację uzyskał też wniosek radnego Ryszarda Rutkowskiego i za darmo, zarówno busami jak i autobusami miejskimi, mogą jeździć osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym do ukończenia 24 roku życia, ale pod warunkiem że dojeżdżają do szkoły lub placówki szkolno – wychowawczej.
Ceny obowiązujące w komunikacji miejskiej na ten rok ustalono na poziomie:

KOMUNIKACJA MIEJSKA autobusy

bilet jednorazowy – 2,50 zł

bilet ulgowy – 1,25 zł

bilet miesięczny – normalny 30 zł, ulgowy 15 zł

BUSY przez kładkę

bilet jednorazowy – 1 zł

bilet ulgowy – 0,50 zł

bilet miesięczny – normalny 10 zł, ulgowy 7 zł.
Jeśli chodzi o ulgi, są one obowiązujące zarówno w autobusach miejskich, jak i w elektrycznych busach. O połowę taniej za bilet płacą: studenci, doktoranci, słuchacze kolegiów nauczycielskich i kolegiów języków obcych, kombatanci i osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.
Z bezpłatnych przejazdów pułtuską komunikacją miejska, czyli busami również mogą korzystać: posłowie i senatorowie, inwalidzi wojenni i wojskowi, osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności, inwalidzi I grupy, niewidomi i ociemniali i ich opiekunowie, dzieci i młodzież niepełnosprawna do 16 roku życia oraz ich opiekunowie, osoby legitymujące się Kartą Rodziny 3+ lub Kartą Dużej Rodziny, Honorowi Dawcy Krwi I,II, III stopnia, Zasłużeni Dawcy Krwi, osoby z niepełnosprawnością o stopniu umiarkowanym do ukończenia 24 roku życia, wyłącznie przy przejazdach do szkół lub placówek szkolno- wychowawczych. Osoby uprawnione muszą mieć przy sobie aktualne dokumenty potwierdzające.

Elektryczne busy to forma miejskiej komunikacji dla nas nowa, wymagająca przekonania i racjonalnego planowania tras oraz godzin przejazdów. Trzeba dostosować rozkład jazdy do potrzeb mieszkańców, a być może wydłużyć trasy do okolicznych wsi, np. Białowieży, Olszaka, Kleszewa? Jest to bardzo dobry pomysł, szczególnie ze względu na to, że kursuje tam coraz mniej miejscowych autobusów, a kiedy są ferie i wakacje nie ma ich praktycznie w ogóle.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *