pultuszczak

Facebook


Asłanjan odznaczony

2018-11-14 8:31:46

W Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora, malarzowi Georgijowi Asłanjanowi, wręczono złoty medal MINISTERSTWA KULTURY Republiki Armenii

– To święto rodzinne i zarazem lokalne, Pułtuska – powiedział rektor AH, prof. Adam Koseski. – Georgij z rodziną mieszka u nas już 25 lat. – Trzydzieści – sprostowała żona malarza Emira, jego muza. Rektor dodał: – 30 lat funkcjonowania Ormian w Pułtusku jest wyznacznikiem bardzo bliskich związków łączących Polskę i Armenię od czasów najdawniejszych. Związki polsko-armeńskie są niesłychanie trwałe, przyjazne, mimo że nie graniczymy ze sobą. To jest przyjaźń poza granicami, ale także i podobieństwo losów. I tak się składa, że w stulecie niepodległości Polski jest także stulecie utworzenia pierwszej REPUBLIKI Armenii. A Georgij to Ormianin z krwi i kości, kończył studia w Erewaniu, pięknie maluje, znakomicie zna się na filozofii.
Zastępca burmistrza, Andrzej Popowicz, odczytał list burmistrz Doroty Subdy, w którym padają słowa o dumie w związku z odznaczeniem malarza Asłanjana – pułtuszczanina, człowieka znanego i poważanego, rozsławiającego Pułtusk w kraju i poza jego granicami. Tego, którego dzieła znajdują się w wielu kolekcjach całego świata.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością, prócz licznie zgromadzonych gości, ambasadora Republiki Armenii Edgara Ghazaryana oraz poprzedni ambasador RP w Armenii Marek Nowakowski.
M. Nowakowski mówił o Armenii jako o kraju „absolutnie niezwykłym” oraz o społeczności Pułtuska, która „przygarnęła ormiańskiego artystę”.
Ambasador Republiki Armenii, Ghazaryan, zaznaczywszy, że mówi „swoim specjalnym polskim językiem”, podziękował za organizację spotkania. – Cieszę się, że nasz rodak, który mieszka w Pułtusku, jest tak doceniony przez wspólnotę Pułtuska i Polski. Dziękuję za dobrą relację z Ormianami, za danie im możliwości pracy, życia i współpracy – powiedział ambasador, który też
wręczył malarzowi złoty medal. – Nasza minister kultury doceniła malarstwo, sztukę pana Grzegorza Asłanjana, który dobrze prezentował kulturę ormiańską w Polsce. Dostał najwyższy, złoty medal w MINISTERSTWIE KULTURY Armenii – nie wszyscy malarze w Armenii mają taki medal. Pan Grzegorz go ma, bo on prezentuje sztukę ormiańską i polską.
Długa kolejka gości stanęła do złożenia gratulacji odznaczonemu malarzowi. Uroczystości towarzyszyła minigaleria obrazów mistrza, ” z jednej strony malarstwa ormiańskiego, z drugiej przesiąkniętego nutą polską, krajobrazem mazowieckim”.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *