pultuszczak

Facebook


Ale wystawa!

2016-10-05 10:12:37

W Galerii Sztuki 4 Strony Świata mamy – otwartą w Dni Patrona – wystawę Dominika Gregajtysa – Fotograficzne inspiracje Gregiego. Dominik Gregajtys jest pracownikiem socjalnym MOPS-u

I powiem od razu – idźcie i ją zobaczcie, nie pożałujecie. Takiej wystawy dawno nie było. Cud. Olśnienie. Olbrzymie przeżycie estetyczne. A Pułtusk jak malowany. I pytanie: gdzieś się chował ARTYSTO do tej pory?!
Fotografik podał w wystawowym folderku, że „Fotografią interesuje się od lat młodzieńczych” i że „Przy realizacji swojej pasji łączy różne techniki fotografii oraz obróbki komputerowej, które dają nieskończone możliwości wyrazu” i że zdjęcia przedstawione w 4 Stronach Świata powstawały w ostatnich dziesięciu latach. 10 lat – ot, artystyczny trud!
Ale… Folderek jest, jaki jest – nie jest zapowiedzią wystawowego czaru, urody wystawianych prac i piękna miasta widzianego okiem i pana Dominika, i aparatu fotograficznego. Nie odzwierciedla i bogatej tematyki, i barw, i ujęć, i artystycznego myślenia fotografa, no, powiedzmy wyraźnie – artysty.
I tak w Galerii Sztuki znajdziemy to, co w Pułtusku kochamy najbardziej: wieżę ratuszową, na jej tle ratusz, Magdalenkę i zespół zamkowy, także zamkowy podworzec/dziedziniec, fontannę, kościoły. Rynek – widziany dniem i nocą, z pozycji naszego sławnego bruku i nie tylko. Przyrodę nadnarwiańską. Obskurne Wzgórze Abrahama, te schody, które w obrazach Gregajtysa są… cudowne wręcz, jak starożytne mury. Koloryt. Noc (jaka może być barwna!) i dzień, kiedy słońce oświetla czerwone dachy i zieleń drzew. Wodę, której w Pułtusku mamy pod dostatkiem, nad nią stare wierzby, KĘPY miłości pułtuszczan. Kanałek, na którym łodzie. Kaczeńce. Biedronkę. Bociana. Most popławski nocą ze skąpanymi światłami w nurtach Narwi. W ogóle dużo światła – tego dziennego i tego nocnego.
Oddzielną miłością pałam do fontanny, tej sepiowej, z dziewuszką pod strugami wody. I do zdjęć: z wieżą i ratuszem oraz kina Narew – widok znad kanałku – sfotografowanych tak jak te przed- i międzywojenne. Mam takie w swojej domowej kolekcji.
No i portret cudownej dziewczyny, narzeczonej. Ale… brakuje mi jednego – naszej pułtuskiej nekropolii, cmentarza Świętokrzyskiego. Amen.
Więc pędźcie do GALERII, wystawa będzie czynna do 12 października.
wystawa1

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *