A W MCKIS SŁOWO I OBRAZ
2023-11-08 5:20:37
To dopiero były warsztaty! Warsztaty komiksowe zorganizowane przez Centrum Książki Szkolnej Księgarnia BASZTA i MCKiS. Prowadził je Daniel Odija – człowiek orkiestra – prozaik (powieść premierowa – “Pusty przelot”), scenarzysta komiksowy, animator kultury, dziennikarz, publicysta, autor libretta do baletu. To on i rysownik Wojciech Stefaniec tworzą komiksową sagę, teatrologię BARDO, uznaną za komiksowy artyzm – kreacja fabuły i obrazu
W warsztatach udział wzięli uczniowie PSP 1 im. Klaudyny Potockiej i ZS im. Bolesława Prusa z nauczycielkami – Beatą Kosińską i Agnieszką Służałą. Zadaniem dzieci i młodzieży było wykonanie czteropanelowego ZINa, a to “małą, niezależną publikację, często wykonywaną i wydawaną samodzielnie przez autora lub grupę autorów”*. Wśród zebranych były autorki pierwszego pułtuskiego komiksu wraz z Grażyną Wardą – Ptak, specjalistką do spraw multimediów, pod kierunkiem której powstał uroczy komiks “Pułtusk w kadrach komiksu”.
– Plan jest taki: będzie prezentacja historii komiksu, żebyście się zorientowali, jak to wszystko się zaczęło i jak to trwa; postaram się streszczać, żeby to trwało 20 minut, później jakieś 10-15 minut próby przedstawienia zarysu scenariusza komiksowego i jak rozplanować rozkładówkę, czyli dwie plansze, tak, żeby udało wam się stworzyć – podczas tych zajęć – krótką etiudkę komiksową, składającą się chociażby z czterech kadrów. Albo jedna czterokadrowa scenka, albo jedna opowieść czterokadrowa. Wydaje mi się, że ta wasza praca czarnym tuszem i pędzelkiem będzie trwała około godziny. Przy czym postaramy się zrobić te etiudki w ten sposób, żeby powstał ZIN z okładką przednią i tylną. No i ostatnia godzinka to będą prezentacje. Omawiania fajnych pomysłów w danym komiksie. Jeśli ktoś będzie miał kłopoty, może pracować w duecie, nie tylko indywidualnie – objaśnił Daniel Odija.
– Są ławki – zwróciła się do uczniów dyrektor MCKiS Izabela Sosnowicz-Ptak – ale nie czujcie się, jak w szkole. W ten sposób przygotowaliśmy wam podstawy do warsztatowej pracy. A to warsztaty dofinansowane ze środków Instytutu Książki w ramach programu własnego CERTYFIKAT DLA MAŁYCH KSIĘGARNI, którego beneficjentem jest KSIĘGARNIA BASZTA w Pułtusku, a projekt napisał sam właściciel, pan Jacek Jakubczak.
A projekt? Ten objaśniła dyr. Sosnowicz-Ptak: – Certyfikat dla Małych Księgarni to program własny Instytutu Książki, którego celem jest wsparcie małych księgarni oraz wzmocnienie ich roli jako placówek aktywnie promujących czytelnictwo i promotorów kultury dla lokalnych społeczności, takich jak nasza. Cele strategiczne programu to zahamowanie obserwowanego od lat spadku liczby małych księgarni, wsparcie małych księgarni jako instytucji promujących kulturę wśród lokalnych społeczności i wsparcie ich bieżącej działalności. Ale również promocja twórczości polskich autorów, pomoc wydawcom i autorom specjalizującym się w tematyce regionalnej i nie tylko. Fantastycznie się stało, że udało się napisać ten wniosek i że wniosek przeszedł. Zastanawialiśmy się z panem Jackiem, do jakiej grupy skierować projekt, kogo zaprosić do prowadzenia warsztatów, wybór nasz padł na młodzież, która interesuje się komiksem. U nas również, od roku, działa pracownia rysunku i komiksu i tym samym nieprzypadkowo zaprosiliśmy pana Daniela Odiję.
Warto podkreślić, że gość Daniel Odija (tekst) wraz z Wojciechem Stefańcem (ilustracje) otrzymali 16. Literacką Nagrodę Warszawy (czerwiec 2023 r.) w kategorii komiks i powieść graficzna za REGE.
Przed prezentacją Odija poprosił uczniów o pilne jej oglądanie, ponieważ na jej podstawie będą ułożone pytania konkursowe ogłoszone na stronie facebookowej przez KSIĘGARNIĘ BASZTA. Jest szansa wygrania trzech tomów komisu dla dorosłych – STOLP, RITA, REGE, drogich pozycji.
Podczas twórczej pracy uczniów był moment na rozmowę z panem Jackiem Jakubczakiem. Oto co nam powiedział: – Pojawiła się szansa na udział w programie Instytutu Książki
Certyfikat dla Małych Księgarni. Przystąpiliśmy do tego programu, napisaliśmy projekt, a już wcześniej wpadłem na pomysł, że zrealizuję go we współpracy z pułtuskimi instytucjami. Nigdy nie organizowałem takich spotkań samodzielnie. Nie jest to łatwe ani ze względu na finanse, ani na organizację. Pisząc ów program, udałem się do MCKiS, do LELEWELA, do szkół i tam przedstawiłem swój projekt. Dzięki jego akceptacji, a w tej edycji startowało 170 księgarni z całej Polski, dostaliśmy dofinansowanie, znaleźliśmy się wśród setki dofinansowanych księgarni. To środki (40 tys. zł) na różne cele, a wśród nich na zaproszenie gości na spotkania. Z dyrektor Sosnowicz – Ptak doszliśmy do wniosku, że zaprosimy pana Daniela Odiję. No i mamy te dzisiejsze warsztaty z udziałem młodzieży, która jest autentycznie zainteresowana komiksem. Dodam, że w ramach tego projektu w PBP im. Joachima Lelewela będzie spotkanie z panią Marią Gołoś, w SOSW odbędą się warsztaty – Książki mają supermoc. W przyszłym roku planujemy spotkanie z pisarką książek dla dzieci, Joanną Jagiełło i Barbarą Supeł, również autorką książek dla najmłodszych, w Tydzień Bibliotek. Mam też taki pomysł, do końca jeszcze nie przedyskutowany, a chodzi o pomoc w wydaniu albumu o pułtuskich wodniakach.
A warsztaty? Uczestnicy? Mówi Daniel Odija: – Rewelacyjna młodzież! Bardzo skupiona i z wieloma pomysłami, oddana swojej pracy, zdyscyplinowana no i twórcza. Zawsze jestem zadziwiony wyobraźnią młodzieży. Ale tu mamy dużą grupę, 30 osób, i pani słyszy, jaka cisza i jakie skupienie. Absolutne skoncentrowanie na zadaniu. Myślę, że wszyscy i na czas zdążą zrobić małą etiudę komiksową w formie ZINa, książki chałupniczej, z tytułem, z okładką.
I widzę radochę w ich oczach.
*Cyt. ze strony internetowej MCKiS
Spotkanie obserwowała Grażyna M. Dzierżanowska