pultuszczak

Facebook


A TO CIEKAWE

2019-09-19 2:00:53

W przeszłości tężnie służyły do uzyskiwania soli kuchennej, obecnie, już od lat, stały się potężnymi inhalatorami w kurortach – wokół nich wytwarza się zbawienny dla zdrowia człowieka mikroklimat

Przed naszą, przy Traugutta, w otoczeniu ładnie zagospodarowanej  przestrzeni, też będą  gromadzić się liczni pułtuszczanie.

To będą ci oddający się profilaktyce i cierpiący na choroby gardła, górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok, rozedmę płuc, nadciśnienie tętnicze, alergie i nerwice.

Ze zdrowotnego oddziaływania tężni najlepiej będzie korzystać w słoneczne i wietrzne dni, kiedy to parowanie jest najbardziej intensywne, w dni deszczowe i mgliste parowanie nie występuje w ogóle.

Pułtuska tężnia, zwieńczona daszkiem gontowym, wyłożona  jest z dwu stron brzozowymi gałązkami. Jeszcze został do wyłożenia parapet – też gałązkami  brzozowymi.

Dwaj specjaliści od wznoszenia tężni pracują na Traugutta  już drugi tydzień.

Pochodzą spod Oświęcimia, z firmy  KRYSZTAŁOWY ŚWIAT.  – To całkiem nie jest najmniejsza tężnia, jaką wykonywaliśmy. Ta ma sześć metrów na trzy. Dzięki obiektowi zamkniętemu, po gałązkach poleci solanka. Po jakimś czasie osadzi się na gałązkach w postaci sopli soli. Te tężnie, które ludzie montują sobie w domu, nawet w bloku, w łazienkach, są mniejsze od tej, np. mają 2 m na 1,70. W hotelu pani Radwańskiej to z kolei budowaliśmy grotę, w niej płyty solne na ścianach i tężnię.   Panowie podają, że pracy mają moc, jeżdżą po całej Polsce, tworząc tężnie zewnętrzne i wewnętrzne. Jeśli chodzi o tężnie w miastach, to jest na nie dość duże zapotrzebowanie –  Teraz będziemy pracować w Pyrzowicach, przy lotnisku – mówią.

GMD

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *