pultuszczak

Facebook

A NA DZIAŁKACH…

2022-08-19 1:25:25

..ŻE OGÓREK ROŚNIE W ZIEMI, NIE W SUPERMARKECIE…

13 sierpnia działkowicze z Rodzinnych Ogrodów Działkowych Rybitew 1 obchodzili swoje święto. Zaprosił mnie na nie Jan Gorczyński, właściciel trzystumetrowej działki o numerze 156, jeden z tych nagrodzonych w piątek za wieloletnią działalność działkową. Przed laty posadził na swoim kawałku ziemi drzewa owocowe i lipę, obok niej postawił altankę. Dziś uprawia warzywa i kwiaty. Pod lipę zaprasza znajomych i działkowych sąsiadów – na kawę i herbatę. Dobrze się tu czuje. Kiedy docieram na miejsce, spotkanie trwa w najlepsze. Kuchnia działkowa działa na całego, gra muzyka, działkowicze w grupach, wśród nich rodzice z dziećmi, babcie i dziadkowie. Spotykam również swoich znajomych. Pan Jan zapoznaje mnie z prezesem Markiem Suwińskim, doskonale zorientowanym w sprawach OGRODÓW i samych działkowiczów.

– Jestem prezesem od siedmiu lat. Dni Działkowca organizujemy co roku, ale przez ostatnie 2 lata, ze względu na pandemię, musieliśmy odwołać imprezy. Ludzie je lubią, przychodzą, odchodzą, myślę, że dziś jest nas około 200 osób. I na pewno jeszcze będą przychodzili. Około godz. 19 zabawa zacznie się na całego i trudno potem będzie powiedzieć: dziękujemy! Będę okrzyki, że jeszcze i jeszcze. W tę imprezę zaangażowany jest zarząd, działamy społecznie, nie mamy z tego tytułu żadnego wynagrodzenia, traktujemy to jako swojego rodzaju służbę dla całej społeczności działkowców. To co dzisiaj jest przygotowane, powiem nieskromnie, to nasza zasługa. Zasługą prezesa i zarządu jest także infrastruktura ogrodowa – ogrodzenie, drogi, oświetlenie całości terenu.

Mimo współpracy z pułtuską policją, prezes Suwiński myśli o monitoringu, który podniósłby bezpieczeństwo działek i na działkach.

– Mam nadzieję, że te OGRODY są przyszłością. W dobie pandemii wszyscy widzieliśmy, że ludzie szukali spokoju na działkach, szukali natury. Mamy tu ruch, działkowcy starsi przekazują działki dzieciom, wnukom czy odsprzedają młodszym osobom. Coraz więcej jest młodych ludzi, widzimy tu mnóstwo dzieciaków. Nasz OGRÓD zajmuje 14 ha, na nim znajduje się 380 działek, członków mamy około 700 (również małżeństwa). Kilka lat temu był taki trend, że ludzie odchodzili od uprawy warzyw, była rekreacja, jakieś baseny, trawniczki. Teraz zauważam, że na działkach tzw. rekreacyjnych pojawia się kilka krzaków pomidorów, też ogórki, marcheweczka, truskaweczki, tak, żeby dzieci wiedziały, że ogórek rośnie w ziemi, nie na półce w supermarkecie. Ponadto wie pan, wszystko drożeje, a te warzywa z działki są istotne dla budżetu domowego. Przygotowując dzisiejsze spotkanie, porównaliśmy koszty, które ponieśliśmy 3 lata temu z tymi dzisiejszymi, i stwierdzamy, że przy mniej więcej tych samych zakupach, zapłaciliśmy o około 70 – 80% więcej. Powiem o jeszcze jednej wartości działkowej – bardzo dużo działkowiczów integruje się ze sobą, standardem są wieczorne grille, spotkania z sąsiadami, część ludzi, wykorzystując ładną pogodę, nocuje na działkach, nocuje, nie zamieszkuje, bo to wbrew prawu. A w przyszłym roku będziemy mieli okrągłą rocznicę istnienia tego OGRODU i będziemy mieli okazję zaprosić wielu gości – kończy prezes Marek Suwiński.

Grażyna Paczuska: – Pytasz, jak nam się tu wiedzie? Coraz fajniej. Coraz lepiej. Działkowcy zaczęli myśleć o działkach jak o swoich, więc zaczynają dbać o nie. Dbać o teren, nie wyrzucają śmieci byle gdzie. Zdarzają się takie historie, owszem, ale bardzo rzadko, wszystko jest więc uporządkowane. I ta impreza temu służy, żeby ludzie się poznali, żeby mieli świadomość, że tu jest ich miejsce do życia, jak mówi pan Janek Gorczyński, który ma działkę obok mojej. Muzyka, okrzyki, zapachy. Cezary Barwiński: – O wiele tu smakołyków: kiszka ziemniaczana, tradycyjna polska, kiełbaska, kaszaneczka, bigos, ogóreczki małosolne, ciasto z piekarni pana Krzyżewskiego – same dobroci w sam raz na Dzień Działkowca.

Relacja i zdjęcia Kazimierz Dzierżanowski

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…