pultuszczak

Facebook

Pokaz ratownictwa na lodzie

2019-01-28 2:06:34

Policjanci przez ostatnie tygodnie odbyli szereg spotkań w szkołach na terenie powiatu pułtuskiego, omawiając bezpieczeństwo podczas ferii zimowych 2019. Podsumowaniem licznych prelekcji był pokaz ratownictwa na lodzie, zorganizowany wspólnie z Państwową Strażą Pożarną, WOPR Pułtusk oraz PCZK w Pułtusku

Na terenie Domu Polonii w Pułtusku, na rzece Narew odbyły się pokazy  z zakresu ratownictwa na lodzie oraz samoratownictwa.
Policjanci z pułtuskiej Komendy, ratownicy WOPR oraz funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej wspólnie pokazali uczniom jak zachowywać się w przypadku, gdy lód się pod kimś się zapadnie. Zaprezentowano szereg technik ratownictwa zaczynając od najprostszych, które mogą być wykorzystane przez każdego z nas, aż do technik z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu z zakresu ratownictwa lodowego. Pokazy zostały omówione , przekazane wiadomości pozwalają na poszerzenie wiedzy i świadomości wśród dzieci i młodzieży, a także zwrócenie uwagi, że chodzenie po lodzie jest naprawdę bardzo niebezpieczne. Gdy będziemy świadkami takiego zdarzenia, należy jak najszybciej powiadomić służby ratownicze.
Ważne, by podnosić świadomość o konsekwencjach korzystania z zamarzniętych zbiorników wodnych, by pamiętać, że w przypadku załamania się lodu przy niskich temperaturach, nawet w kilka minut dochodzi do wychłodzenia organizmu, utraty przytomności i śmierci.
Po pokazie wskazówek oraz porad, w jaki sposób i gdzie bezpiecznie  można bawić się zimą, udzielili policjanci: asp. szt. Katarzyna Grzechnik  i sierż. szt. Anna Kowalczyk. Funkcjonariusze zwracali uwagę, że zabawa na dworze powinna odbywać się pod czujnym okiem opiekuna, oczywiście ze względu na bezpieczeństwo.

W dalszej kolejności dzieci i młodzież mogli dokładnie zobaczyć sprzęt, jaki wykorzystywany jest w ratownictwie lodowym. W projekcie profilaktyczno- edukacyjnym wzięło udział ok.500 osób.

Serdeczne podziękowania kierujemy do reporterów portalu Pułtusk NEWS za relację filmową.

sierż. Daniel Podlasin

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…