pultuszczak

Facebook


Pokaz ratownictwa na lodzie

2019-01-28 2:06:34

Policjanci przez ostatnie tygodnie odbyli szereg spotkań w szkołach na terenie powiatu pułtuskiego, omawiając bezpieczeństwo podczas ferii zimowych 2019. Podsumowaniem licznych prelekcji był pokaz ratownictwa na lodzie, zorganizowany wspólnie z Państwową Strażą Pożarną, WOPR Pułtusk oraz PCZK w Pułtusku

Na terenie Domu Polonii w Pułtusku, na rzece Narew odbyły się pokazy  z zakresu ratownictwa na lodzie oraz samoratownictwa.
Policjanci z pułtuskiej Komendy, ratownicy WOPR oraz funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej wspólnie pokazali uczniom jak zachowywać się w przypadku, gdy lód się pod kimś się zapadnie. Zaprezentowano szereg technik ratownictwa zaczynając od najprostszych, które mogą być wykorzystane przez każdego z nas, aż do technik z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu z zakresu ratownictwa lodowego. Pokazy zostały omówione , przekazane wiadomości pozwalają na poszerzenie wiedzy i świadomości wśród dzieci i młodzieży, a także zwrócenie uwagi, że chodzenie po lodzie jest naprawdę bardzo niebezpieczne. Gdy będziemy świadkami takiego zdarzenia, należy jak najszybciej powiadomić służby ratownicze.
Ważne, by podnosić świadomość o konsekwencjach korzystania z zamarzniętych zbiorników wodnych, by pamiętać, że w przypadku załamania się lodu przy niskich temperaturach, nawet w kilka minut dochodzi do wychłodzenia organizmu, utraty przytomności i śmierci.
Po pokazie wskazówek oraz porad, w jaki sposób i gdzie bezpiecznie  można bawić się zimą, udzielili policjanci: asp. szt. Katarzyna Grzechnik  i sierż. szt. Anna Kowalczyk. Funkcjonariusze zwracali uwagę, że zabawa na dworze powinna odbywać się pod czujnym okiem opiekuna, oczywiście ze względu na bezpieczeństwo.

W dalszej kolejności dzieci i młodzież mogli dokładnie zobaczyć sprzęt, jaki wykorzystywany jest w ratownictwie lodowym. W projekcie profilaktyczno- edukacyjnym wzięło udział ok.500 osób.

Serdeczne podziękowania kierujemy do reporterów portalu Pułtusk NEWS za relację filmową.

sierż. Daniel Podlasin

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *