pultuszczak

Facebook


Powitanie lata w Dębinach

2015-07-14 1:19:40

Niektórzy czytelnicy Tygodnika być może pamiętają dawne zabawy w remizach, co tydzień w innej miejscowości. Z biegiem czasu zwyczaj ten odszedł w niepamięć. Żyjemy w innych czasach, młodzież już nie jest taka sama… Powodów na pewno można znaleźć wiele. Tym bardziej cieszy fakt, że na terenie naszego powiatu są jeszcze miejsca, gdzie dawne zabawy, chociaż raz w roku, są organizowane. Do takich wydarzeń należy Powitanie Lata w Dębinach

W tym roku wiejska zabawa odbyła się 4 lipca. Od godziny 19 całe rodziny z Dębin i okolicy zbierały się w remizie, aby wspólnie przywitać lato. Dzięki współpracy lokalnej władzy z  mieszkańcami, wszyscy goście mogli spróbować kiełbasek z grilla, zapiekanek i frytek- wszystko własnoręcznie przygotowane przez gospodynie z okolicznych miejscowości. Nie zabrakło też lanego piwa, a w pięknie ozdobionej remizie bawiono się do białego rana.

Na zabawie nie zabrakło też licznych gości z sąsiednich gmin oraz przedstawicieli lokalnej władzy między innymi wójta gminy Zatory Grzegorza Falby. Zostałam również bardzo przyjaźnie przyjęta przez panią sołtys – Bożenę Ciskowską, która zgodziła się powiedzieć parę słów o sobie i organizacji Powitania Lata w jej wsi.

Pani Bożena pełni funkcję sołtysa od dwóch kadencji. Ma męża i trójkę dorosłych dzieci. Razem z mężem zajmuje się gospodarstwem. Traktuje bycie sołtysem jak pasję.

– Jest to przecież funkcja społeczna, z której nie odnosimy żadnych korzyści, jednak nie to jest najważniejsze – dodaje.- Istotna jest współpraca między mieszkańcami a władzami, dzięki której wspólnie możemy coś zrobić. Tak też jest podczas organizacji Powitania Lata. Pomysł narodził się w 2012 roku. Wtedy to nasza remiza została wyremontowana. Nie chcieliśmy, aby taki obiekt stał bezczynnie. Postanowiliśmy, że wspólnymi siłami raz w roku będziemy organizować zabawę. Wiele osób z chęcią nam pomaga, zaczynając od lokalnej władzy, OSP Dębiny, a na mieszkańcach kończąc. Oczywiście nie wszyscy są w stanie się zaangażować, ale nikt nie rzuca nam kłód pod nogi. Dzięki temu, już trzeci rok z rzędu, możemy bawić się na naszej zabawie, która cieszy się coraz większą popularnością”.

Powitanie Lata to przykład, jak małym kosztem, głównie dzięki współpracy i chęci mieszkańców, można zorganizować coś super dla każdego – od dzieci po starszych. Mam nadzieję, że zabawa w Dębinach wpisze się do tradycji tej miejscowości i ciągle będzie dowodem świetnej organizacji i zapału jej mieszkańców.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *